Fritidshusägare drabbas negativt av effekttariff
Är det rimligt att jag som sommarstugeägare skall drabbas så hårt av effekttariffs beräkningen om jag är i fritidshuset 2 dagar i månaden? De 3 topparna under 2 dagar påverkar sedan hela månaden vilket man debiteras efter
Björn
Björn
Följ inlägget
1
följare
Tack för din fråga.
Bakgrunden till den nya prismodellen är att vår användning av el ökar och att det blir trångt i elnäten, vilket till exempel kan hindra företag och kommuner att växa. En del av lösningen är att bygga ut elnäten, men det tar tid och är kostsamt. En annan del är att nyttja de befintliga elnäten mer effektivt genom att flytta och sprida ut elanvändningen till tider då efterfrågan är lägre. Detta skulle också innebära en lägre kostnad för elsystemet generellt, vilket kan leda till genomsnittligt lägre elnätstariffer.
Effektavgifter är därför nödvändiga för att det befintliga elnätets kapacitet ska kunna användas så effektivt som möjligt. Alla elnätsföretag har rätt att utforma sin effekttariff utifrån förutsättningarna i det egna elnätet. Eftersom elnätsföretagen har olika förutsättningar kommer avgifterna och särskilt effektavgiften att utformas på olika sätt. I nät med mer begränsad kapacitet kan effektavgiften utgöra en större del av den totala elnätsavgiften än i ett elnät med mer tillgänglig kapacitet. Det kan också var skillnad i vad företagen bedömer vara hög- eller låglasttid för just sitt elnät, eftersom belastningen i näten kan skilja sig åt. Det är inte tillåtet för elnätsföretagen att undanta vissa typer av verksamheter eller kundkategorier från skyldigheten att betala effektavgifter. Enligt gällande regelverk ska tarifferna vara kostnadsriktiga och icke-diskriminerande. Det innebär att det inte är möjligt för elnätsföretaget att minska effektavgiften för en kundkategori och höja den för en annan kundkategori.
Ei gör ingen bedömning av en individuell avgift innan den börjar tillämpas. Vi har dock möjlighet att genom tillsyn utreda om ett elnätsföretags nätavgifter strider mot gällande regelverk. För mer information om effektavgifter se vår webbplats: Effekttariffer (effektavgift) - Energimarknadsinspektionen
Med vänlig hälsning,